Co to jest komputer?

Co każdy użytkownik powinien wiedzieć o swoim komputerze?

Często spotykana definicja komputera mówi, że jest narzędzie do przetwarzania informacji. Sens tego określenia wyjaśnię porównując działanie komputera i człowieka.

Z przetwarzaniem informacji spotykamy się w codziennym życiu. Przykładowo, gdy robimy zakupy w sklepie warzywnym, sprzedawca oblicza wartość każdego produktu na podstawie ceny jednostkowej i ilości lub wagi. Następnie oblicza należność za wszystkie zakupione produkty, często jeszcze używa do tego ołówka i papieru.

Proces przetwarzania informacji nie zawsze sobie uświadamiamy. mamy z nim do czynienia na przykład przy głośnym czytaniu tekstu, gdy człowiek przetwarza masę informacji rozpoznając litery, przyporządkowując im odpowiednie dźwięki, składając je w wyrazy i wreszcie głośno je wypowiadając.

W obu przypadkach mamy do czynienia z informacją wejściową. W pierwszym przykładzie tą informacją jest lista zakupionych przez nas produktów, ich ilość oraz cena jednostkowa. W drugim jest to strona podręcznika, którą aktualnie czytasz.

W obu przypadkach mamy do czynienia także z informacją wyjściową. W pierwszym jest to kwota jaką mamy zapłacić. W drugim jest to głośne czytanie tekstu.

Przetwarzanie informacji oznacza przekształcanie informacji wejściowej – w wyjściową. W obu przykładach dokonuje tego człowiek.

Innym popularnym określeniem komputera jest nazwa „mózg elektronowy”. powstała ona dlatego, że u człowieka organem odpowiedzialnym za przetwarzanie informacji jest mózg. Nazwa „mózg elektronowy” jest o tyle myląca, że mechanizmy działania mózgu i komputera są różne a co za tym idzie, również inne są ich możliwości.

Posługując się w tym podręczniku pojęciem komputer mamy na myśli komputer zgodny (kompatybilny) z IBM PC. Może to być równo komputer stacjonarny jak i komputer przenośny (laptop), mieszcący się zazwyczaj w torbie lub plecaku lub jeszcze mniejszy komputer zbliżony wielkością do kartki A4 (notebook).