Pamięć operacyjna to również układ salony, w którym jest przechowywania informacja przetwarzana przez procesor. Informacja ta, to zarówno wykonywany przez procesor program jak również wszystkie niezbędne dla działania programu dane (liczby, teksty, …).

Pojemność pamięci operacyjnej mówi ile zawiera ona bajtów. Liczby, które opisują wilkość pamięci są duże, dlatego używa się pojęcia kilobajt (KB) co oznacza 1000 bajtów (dokładnie 1024) lub megabajt (MB) równego 1 000 000 bajtów (dokładnie 1 048 576 = 1024 x 1024).
Te dziwne nazbyt okrągłe liczby związane są ze sposobem pamiętania informacji w komputerze. Dla nas okrągłe liczby to :10, 100, 200, 100000,.. Dla komputera, że względu na bitowy charakter pamiętania informacji, okrągłymi liczbami są: 2, 4, 8, 16, 31, 62, 128,…, 1024, 2048,… czyli potęgi liczby 2.
Typowa pamięć operacyjna komputerów umożliwia wielokrotny zapis i odczyt (zmianę informacji). Pamięć ta, nie zachowuje informacji po wyłączeniu zasilania. Jest nazywana RAM (Random Access Memory). Często można usłyszeć pytanie ile RAM ma Twój komputer?
Pewne informacje zawarte w pamięci komputera nie powinny jednak znikać po wyłączeniu zasilania. Taką informacją jest progam komputerowy, który zaczyna działać po włączeniu zasilania.Ten program musi być zapisany w innego typu pamięci, tzw pamięci ROM (Raed Only Memory). Pamięć ta zwykle jest zapisywana przez producenta, może by wielokrotnie odczytywana ale nie może być zmieniona przez użytkownika.
Najczęściej występująca pamięć RAM to dla komputera typu IBM PC/XT to 640KB, dla oososatłych 1MB, 2MB i 4MB. Oczywiście im więcej tym lepiej.
Pamiętaj jednak, że niezależnie od wielkości pamięci znajdującej się w Twoim komputerze, jako pamięć podstawowa używane jest 640 KB pamięci. Pozostała pamięć używana jest wtedy, jeśli posiadany przez Ciebie program potrafi ją wykorzystywać. Innym sposobem stosowania dodatkowej pamięci są specjalne programy, które wykorzystują ją do przyspieszania pracy dyskiem twardym.